Dziura
Ireneusz Mazurek (scenariusz)
Urodzony 5 maja 1978 roku w Olsztynie.
Piszę opowiadania i scenariusze, czasami również recenzje do portali internetowych. Hobbistycznie również rysuję, choć brak mi cierpliwości i wiary w siebie w tej dziedzinie.
Publikacje:


Ireneusz Mazurek o komiksie:
Dziura miała być opowieścią s-f zahaczającą o ekologię i elementy czarnego kryminału. To swoiste zasysanie rzeczy i ludzi przez ziemię miało być metaforą cofania się, regresji człowieka. To taki trochę "paluszek Boga". Opowiadam o tym, jak w raju człowiek latał, potem przez swoje grzechy spadł i przeciwstawił się światu, czy też Bogu, który postanowił go za karę pogrzebać żywcem. W wielu historiach s-f mówi się o człowieku, jako pasożycie Ziemi, który rozwija technologie kosmiczne po to, żeby zdążyć uciec, zanim ją doszczętnie zniszczy. W mojej historii, nie zdąża.
Marek Rudowski o komiksie:
Wiosną 2007 roku otrzymałem wiadomość od Ireneusza Mazurka z propozycją współpracy w tworzeniu komiksów. Pierwszym jego scenariuszem, który wziąłem na warsztat, była Dziura. Komiks przygotowywany był z myślą o wysłaniu go na konkurs MFK 2007. Cztery plansze narysowane oraz pomalowane zostały w przeciągu kilku dni, a raczej kilku nocy.
Jeśli chodzi o moje inspiracje: w przypadku głównego bohatera, samotnego pielgrzyma, nie sposób nie wspomnieć o Pielgrzymie (Garth Ennis i Carlos Ezquerra). Kowbojski kapelusz, długi płaszcz, rękawice oraz poznaczona bliznami twarz zapadły mi w pamięć i odbiły swym echem na planszach Dziury.
Na trzeciej planszy przedstawiłem "upadek" ludzkości za pomocą dzieł ludzkich rąk. Poczynając od prymitywnych malunków naskalnych, poprzez Upadek Michała Anioła i Guernica Pablo Picasso, a skończywszy na bombie atomowej, stanowiącej wytwór tej samej cywilizacji i tych samych rąk, które tworzyły piękne freski Kaplicy Sekstyńskiej.
Starałem nadać się komiksowi Dziura pewną tajemniczość, która pozwoli na więcej niż jedną interpretację tej opowieści. I tak do końca nie wiemy, co tak naprawdę zobaczył nasz "pielgrzym" w tytułowej "dziurze". "Horror" – nasuwa się wypowiedź Kurtza z Jądra Ciemności Josepha Conrada. Ale czy na pewno?

- Kami
- Lord Bentor - necros, nomos, eikon
- Mutująca Teczka
- Antologia komiksu polskiego. Człowiek w probówce
- Mutująca teczka
- ReANIMation 2. ReANIMAtion4 - Antologia prac konkursowych
- Strefa Komiksu #3. Antologia Komiksu Polskiego
- 2001, wystawa prac w Bolesławskim Domu Kultury w Bolesławcu
- 2002, wystawa prac w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniej Górze
- 2006, pomoc w organizacji Festiwalu Narracji Obrazkowej 2 we Wrocławiu i wystawa prac
- Jesteś w Magazynie Fantastycznym nr 4 (2005)
- Liść w Magazynie Fantastycznym nr 7 (2006)
- Żal w Magazynie Fantastycznym nr 8 (2006)
- Piątek 13, scenariusz: Paweł Deptuch, w magazynie Czachopismo nr 2 (wrzesień 2007)
- Dom żałoby 5, scenariusz: Dominik Szczęśniak, szkic i okładka: Marek Rudowski, tusz: Hubert Ronek, wydawnictwo Timof i Cisi Wspólnicy
- Oczekiwanie na Wiosnę w kwartalniku literacko-filozoficznym Fo:pa, nr 12
- Dziura, scenariusz: Ireneusz Mazurek, prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi 2007

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2007





