Picasso na Montmartrze
Wejście do Musée de Montmartre odbywa się przez bileternię - sklepik, gdzie można nabyć komiks będący tematem wystawy. Dla tych, którzy po francusku nie czytają, znajdzie się wersja włoska lub hiszpańska. Można też zaopatrzyć się w inne pamiątki związane z tym tytułem. Widać, że muzeum posiadające skromne wystawy stałe, postarało się przy tej ekspozycji o odpowiednie zaopatrzenie sklepiku. Po przejściu przez mały ogródek wchodzimy do głównej sali wykładowej od tyłu. Już na schodkach wita nas Pablo Picasso:
Wewnątrz w oczy od razu rzuca się otwarta przestrzeń, zaaranżowana tak, aby małe pomieszczenia uczynić jak najbardziej drożnymi. Naprzeciwko wejścia rozpoczynamy zwiedzanie od ściany, na której możemy zobaczyć oryginalne szkice Clémenta Oubrerie:
Nie są to szkice wybrane na chybił trafił. W każdej ramce znajduje się kolejny kadr większej sekwencji, którą możemy sobie spokojnie prześledzić. Oprócz ołówkowego szkicu możemy też zobaczyć dwa kadry w wersji pokolorowanej:
Poza grafikami, niektóre ściany ekspozycyjne wzbogacono o cytaty sławnych poetów o Montmartrze czy też dotyczące samego Picassa i tego, co dla niektórych znaczył. Tak jest w przypadku słów Fernande Oliviera. Oczywiście pomyślano o zwiedzających, którzy po francusku nie czytają i umieszczono te teksty również w języku angielskim:
Podziwianie oryginałów dostarcza wrażeń nieporównywalnych z oglądaniem ich reprodukcji na kartach albumu komiksowego. Choć większość prac jednak zaprezentowano w szkicu ołówkowym, to znalazło się również miejsce dla grafik pokolorowanych:
Wśród nich znajdziemy kluczowe fragmenty kariery Picassa przedstawione w całej sekwencji. Tak jest na przykład przy okazji innowacyjnego dzieła Les demoiselles d'Avignon. Możemy tutaj obejrzeć całą sekwencję, w której Picasso prezentuje obraz Apollinaire'owi i Fénéonowi, zarówno w szkicach, jak i w skończonej wersji czarno-białej.
Nie tylko plansze trafiły na tę wystawę. Aby urozmaicić przestrzeń galeryjną, na schodach postanowiono umieścić naturalnej wielkości malowane postaci z komiksu:
Innym świetnym pomysłem okazało się przyczepienie na makiecie Montmartre'u komiksowych wizerunków ludzi, którzy w nim występują:
Dodajmy do tego rzeźby wykonane przez rysownika na potrzeby komiksu:
oraz umieszczenie kadrów komiksowych na dodatkowym panelu pod ekspozycją fotografii Montmartre'u. Autorzy ekspozycji odnaleźli w komiksie rysunki miejsc, które są w muzeum prezentowane na zdjęciach i zestawili je ze sobą:
Choć ekspozycja jest raczej skromna, to kilkoma prostymi sztuczkami uczyniono ją bardzo atrakcyjną. Seria komiksowa Pablo, na którą składają się cztery tomy, wydawana była przez oficynę Dargaud w latach 2012-2014. Tom ostatni miał premierę 22 marca 2014. Seria zebrała po drodze kilka nagród (Grand prix RTL de la BD 2012, Sélection officielle Angoulême 2013, Dbd awards 2013: najlepszy rysunek), została przetłumaczona na kilka języków obcych (wspomnianych we wstępie tego artykułu) oraz otrzymuje świetne oceny na www.bedetheque.com (od 4,1 do 4,8 w pięciostopniowej skali). I pomyśleć, że Picasso miał kiedyś powiedzieć, iż jedyna rzecz, której w życiu żałuje, to to że nigdy nie narysował komiksu. Przewrotne, prawda?
Post Scriptum: Dla zwiedzających Paryż gratką niewątpliwie będzie również inna wystawa komiksowa trwająca do 31 sierpnia. W Art Ludique - Le Musée (Paris XIII, 34 Quai d'Austerlitz) można bowiem obejrzeć l’Art des Super Héros Marvel. Wystawa pokazuje panoramę uniwersum Marvela poprzez oryginalne plansze z komiksów, szkice koncepcyjne i ilustracje oraz odwołując się do filmów na podstawie komiksów (na wystawie znajdują się rekwizyty z filmów - młot Thora, tarcza Kapitana Ameryki czy hełm Iron Mana!).