Ucieczka
Autor: Daniel Gutowski :: Tomasz Kontny
Daniel Gutowski
Ur. 4 X 1988 w Warszawie, uczeń trzeciej klasy jednego z warszawskich liceów.
W chwilach wolnych od nauki rysuje. Wciąż uważa, że musi się jeszcze dużo nauczyć w tej kwestii. Zadebiutował w Opowieściach tramwajowych (2006) komiksem pt. Jazz do którego scenariusz napisał Tomek Kontny. Jego drugim (a zarazem ostatnim jak dotąd) komiksem który ujrzał światło dzienne jest Flaming (również do scenariusza Tomka Kontnego), opublikowany w zinie Maszin (2006).
Tomasz Kontny
Scenarzysta, rocznik '82, stok południowy, szczep śląski, winnice Myślenić.
Matka Opowieści tramwajowych - antologii komiksów o komunikacji miejskiej. Publicysta i recenzent, w sieci i na papierze. Obecnie planuje kilka dużych albumów komiksowych i zakup tchórzofretki.
Komiks nadesłany na konkurs
Epizody Powstania Warszawskiego 2006
Kliknij na obrazek, aby powiększyć.
Recenzja Rafała Skarżyckiego
To co rzuca się w oczy jako pierwsze, to brak zróżnicowania kreski w obrębie kadru i strony. A przecież to podstawowy sposób na zbudowanie głębi i uporządkowanie kadru / strony – zwłaszcza przy czarno-białym rysunku. Dobrze jest podpatrzeć, jak zróżnicowanie kreski wykorzystują publikowani rysownicy i spróbować na bazie tych obserwacji wypracować własny styl. Nie od razu to wyjdzie, ale bez prób się nie obejdzie – rada więc jest prosta: do pracy! Takie jest zadanie dla rysownika Ucieczki.
Scenariusz Ucieczki jest bardzo przyzwoity i poprawnie zbudowany. Opowieść jest spójna, pomysł na zwięzłe, choć przekrojowe ukazanie powstania interesujący – mimo tego brak tu dramatyzmu. Czuć, że ucieczka bohatera z „gorącego” terenu jest tylko pretekstem do pokazania ogólnego obrazu okropności wojny. A powinno się tę historię czytać z zaangażowaniem także i na tym poziomie. Warto zwrócić na to uwagę pracując nad kolejnymi scenariuszami, niezależnie od charakteru opowiadanej fabuły.
- Rafał Skarżycki, scenarzysta serii Jeż Jerzy, jeden z członków jury konkursu Epizody Powstania Warszawskiego 2006